corobitkedpesochorie
Tak ako ľudia, aj psi občas ochorejú. Pre majiteľa to nie je žiadna zábava. Jediné, čo sa dá v tejto situácií poradiť je klasické- vyhľadať veterinára. No nie každý má možnosť ísť k veterinárovi kedykoľvek najmä v menších mestách. Preto je dobré vedieť pár informacií , ako pomôcť svojmu psovi v akutnom prípade a hlavne sami.
...kríva
Krívanie je abnormálna chôdza charakterizovaná skráteným krokom a neúplným zaťažovaním končatiny. Príčiny môžu mať mechanické, alebo zviera odľahčuje končatinu v dôsledku bolestivého stavu. Príčiny krívania sa líšia podľa veku, postihnutej končatiny, rýchlosti nástupu a stupňa krívania , intenzity bolestivosti a celkového zdravotného stavu pacienta. Pri náhlom nástupe krívania je potrebné skontrolovať prítomnosti poranenia, cudzieho telesa, opuchu a krvácania najmä v oblasti vankúšikov a medzi prstových priestoroch. Krvacajúce rany treba vydezinfikovať a zmierniť alebo zastaviť krvácanie predložením čistej gázy a obväzu, následné ošetrenie zabezpečí veterinárny lekár. Menšie traumy, natiahnutie svalu,šlachy majú náhly nástup, postihnutá je jedna končatina, pri čom zviera na ňu dostupuje. Pri kľudovom režime a obmedzení pohybu sa stav obvikle normalizuje v priebehu 5-7 dní. Pri pretrvávajucom krívaní bez tendencie sa zlepšiť je nutné vyšetrenie u veterináneho lekára.
...je letargický a trpí nechutenstvom
V prípade ak tieto príznaky pretrvávajú viac ako 24 hod je nutné vyhľadať veterinárneho lekára, môže sa jednať o veľmi vážne narušenie zdravotného stavu lekára.
...bol otrávený
Stav zapríčinený požitím, inhalovaním, absorpciou akejkoľvek subcancie, ktorá zapríčiňuje štrukturálne , alebo funkčné poškodenie tkanív tela.
čo áno
- ak poznáte toxickú látku okamžite sa spojte s TOXOLOGICKOU LINKOU a následujte ich pokyny.
- Ak to nie je možné, vyvolajte zvracanie do 3 hodín od požretia toxickej látky.Zvracanie nevyvolávajte , ak došlo k požratiu kyselín , zásad, riedidiel, a benzínu a iných petrochemických látok.
- Ak došlo k požretiu kyselín zásad, riedidiel alebo požretia iných látok ubehlo viac, ako 3 hodiny, vyhľadajte veterinárnu pomoc.
- čo nie
- nepodávajte tekutiny okrem dávidiel.
- nepokúšajte sa vyvolať dávenie u zvierat v krči alebo kóme.
..... Bol poštípaný hmyzom
Akýkoľvek hmyz môže spôsobiť problémy pri pohrýzení.Spôsobuje opuch, začervenanie, svrbenie, bolestivosť. Niektoré uštípnutia môže spôsobiť život ohrozujúcu anafylaktickú reakciu.
- čo áno
- Ak je to možné, vytiahnite žihadlo.
- aplikujte studený obklad na miesto vpichu
Neutralizujte jed rozmiešaním sódy bikarbóny vo vode a aplikujte na postihnuté miesto.
čo nie
nepodávajte lieky, kvapky alebo masti. Môžu byť toxické!!!
...trasie hlavou:
Hlavou nám psík najčastejšie trasie pri problémoch s ušami ,ktoré môžu byt bakteriálneho, kvasinkového, parazitárneho pôvodu, alebo tam môže mať cudzie teleso, najčastejšie semená tráv.
V prípade cudzieho telesa je nutné zvieratko uspať, jedná sa o veľmi nepríjemný až bolestivý stav a minimalizuje sa možnosť poškodenia bubienka pri náhlom bolestivom myknutí pacienta.
V prípade iných príčin nikdy psíkovi nepodávajte lieky ani iné prípravky do uší lebo sa znemožní alebo odiali diagnostika problému a tým aj vyliečenie nášho pacienta.
Treba navštíviť Vášho veterinárneho lekára ,ktorý ucho vyčistí a podľa potreby s neho zoberie vzorky.
...utrpel úraz
Pes po úraze potrebuje neodkladnú starostlivosť vášho veterinárneho lekára. Čo môžete pre Vášho miláčika urobiť kým sa o neho postará lekár? V prípade reznej rany je potrebné zastaviť krvácanie a to buď vytvorením tlaku na postihnuté miesto alebo v prípade končatín aj zaškrtením nad miestom poranenia. Pozor na uvoľňovanie škridla každých minút. Po úraze je potrebné vášmu psíkovi obmedziť pohyb prípadne ho úplne znehybniť čím predídeme vážnejšiemu poškodeniu organizmu. V prípade straty vedomia sa ubezpečte, že nemá v ústnej dutine krv, hlieny alebo zvratky, vytiahnite mu jazyk a natiahnite hlavu. Po celú dobu ho držte v teple a pokoji.
...kašle
Kašeľ je jednak prirodzený ochranný reflex, jednak hlavný symptóm mnohých respiratórnych chorôb ako aj chorôb, ktoré majú pôvod mimo dýchacie centrum ako je napríklad insuficiencia srdca. Jednou z najčastejších príčin kašľa je zápal bronchov a trachey. Každoročne máme u nás „epidémie“ s výskytom kašľa u veľkého počtu psov. Jedným z účinných spôsobov ako tomuto predchádzať je vakcinácia proti takzvanému „kotercovému kašľu“. Pokiaľ Váš psík kašle môžete mu vlhčiť krmivo, nepodávajte mu studenú vodu. Takisto pomáha vlhčenie vzduchu. Umiestnite Vášho psíka mimo prašné a zadymené prostredie. Pokiaľ sa kašeľ objavuje pri ťahu za vôdzka vymeňte obojok za popruhy. V každom prípade je potrebné prísť so psíkom na vyšetrenie k Vášmu veterinárnemu lekárovi. Kašeľ môže byť prejavom vážnych ochorení.
ddd
(peter, 21. 4. 2011 16:39)